Besök med Fritids
hej vi skulle vilja besöka Vasamuseet under höstlovet men våran fritidsverksamhet ... vi undrar hur mycket det kostar ?
Följ inlägget
1
följare
Vad roligt att ni vill besöka Vasamuseet!
Ni är välkomna att besöka museet och gå runt på egen hand när som helst under våra öppettider och behöver inte boka in ert besök.
Barn och ungdomar upp till 19 år går fritt, liksom lärare eller annan skolpersonal som kommer med sina elever. Om det följer med föräldrar betalar de ordinarie entré som är 150 kr för vuxna.
Detta är några bra sidor för att förbereda ett besök på museet:
- Besöksinformation
- Lärarhandledningar
- Filmen om Vasa. Den visas på många olika språk, 3 gånger i timmen.
- Ni kan se filmen om Vasa i förväg. Lösenordet är: Vasa1628.
- Filmen är 17 minuter lång och det är samma film som vi visar i museet.
- Vi har även en audioguide på olika språk som kan laddas ner i förväg eller användas via museets fria Wifi på egen smartphone eller läsplatta.
- Under fliken skola finns också en introduktionssida för SFI-klasser där ni bland annat hittar en ordlista och en audioguide på lätt svenska.
Nu under höstlovet har vi familjevisningar för enskilda besökare men tyvärr inte för grupper. Däremot visar vi den tecknade filmen om Vasagrisen och det finns familjespår att hämta i informationsdisken. Läs mer här vad man kan hitta på i museet på egen hand med yngre barn.Det kan vara bra att se filmen i lugn och ro då den kan uppfattas som skrämmande och bl.a. innehåller en drunkningsscen.
Varmt välkomna till Vasamuseet!